Możesz użyć odtwarzacza DVD, dysku flash USB lub zewnętrznego dysku twardego, żeby oglądać telewizję internetową na ekranie telewizora, ale po co cierpieć dodatkowe niedogodności, jeśli możesz bezpośrednio podłączyć telewizor do komputera? Ponadto pozwoli to nie tylko oglądać filmy online, gdzie chcesz i kiedy chcesz, ale także po prostu używać telewizora jako monitora: surfować po Internecie, bawić się i pracować – a wszystko to bez wstawania z kanapy.

laptop photo

Sposoby podłączenia telewizora do komputera

Najprostszym sposobem jest połączenie HDMI. To bardzo popularne złącze, które zapewnia bardzo wysoką jakość transmisji obrazu i dźwięku. Obecnie jest dostępny w prawie każdym komputerze i telewizorze, co oznacza, że możesz po prostu podłączyć oba urządzenia za pomocą kabla HDMI. Być może jest to najłatwiejsza i najtańsza metoda. Możesz użyć standardowego kabla HDMI-HDMI, jeśli porty w telewizorze i komputerze wyglądają tak samo. W rzadkich przypadkach telewizor lub komputer może mieć port mini-HDMI – jest nieco mniejszy. W takim przypadku potrzebujesz kabla mini-HDMI na HDMI. Zarówno obraz, jak i dźwięk są przesyłane kablem HDMI; nie ma potrzeby używania innych kabli.

DVI-I jest kolejnym popularnym interfejsem o jakości wideo podobnym do interfejsu HDMI. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że przez DVI sygnał audio nie zawsze jest przesyłany (na przykład wiele kart graficznych ATI nie ma takiej funkcji). W przypadku tego połączenia konieczne będzie użycie dodatkowych kabli do przesłania sygnału audio. Ostatecznie VGA to standardowy port obecny na prawie wszystkich kartach graficznych. Przed użyciem tego połączenia sprawdź dane techniczne telewizora i listę rozdzielczości obsługiwanych podczas łączenia przez VGA. Wiele modeli akceptuje tylko sygnały o niskiej rozdzielczości przez interfejs VGA – w takim przypadku lepiej byłoby użyć innej metody. Podobnie jak w przypadku DVI, transmisja dźwięku będzie musiała być wykonywana osobno.

Inne sposoby połączenia

Aby oglądać filmy online możesz też wykorzystać Połączenie przez SCART. Port SCART często znajduje się w telewizorach; służy on do jednoczesnego przesyłania sygnałów wideo i audio. W komputerze nie ma takiego portu, więc musisz użyć kabla S-Video-SCART lub VGA-SCART. Możesz także użyć kabla HDMI-SCART. Z kolei RCA to trzyportowy interfejs, w który są wyposażone prawie wszystkie nowoczesne telewizory i karty graficzne. Nie zapewnia bardzo dobrej jakości wideo (w szczególności cierpi na renderowanie kolorów), ale ze względu na powszechność ta metoda może być dobrym wyborem. Jeśli korzystasz z połączenia, które przesyła tylko sygnał wideo (na przykład VGA), musisz osobno podłączyć dźwięk. Z reguły do tego służą kable minijack-minijack. To rozwiązanie jest możliwe, jeśli telewizor i komputer mają odpowiednie złącza – zwykłe porty do podłączania słuchawek / głośników. Jeśli wejście audio w telewizorze ma postać RCA, potrzebny będzie odpowiedni kabel. Jeśli telewizor i komputer nie mają tych samych złączy, możesz użyć różnych sposobów łączenia różnych interfejsów. To może być:

  • DVI- HDMI:
  • VGA- S- Video:
  • VGA- DVI:

Pamiętaj, że nawet przy użyciu konwertera nie będziesz w stanie uzyskać lepszego sygnału (na przykład podłączając VGA do DVI za pośrednictwem adapterów, a DVI do HDMI, uzyskasz jakość tej samej VGA). Kolejna ważna kwestia: nie należy oszczędzać na kablach – tanie przewody połączeniowe są słabo chronione przed zakłóceniami, co prowadzi do obniżenia jakości sygnału. Standardowa kolejność połączeń jest następująca:

  • Wyłącz telewizor i komputer;
  • Odłącz antenę itp. Urządzenia od telewizora;
  • Podłącz wszystkie niezbędne kable i adaptery;
  • Włącz komputer, poczekaj na uruchomienie systemu;
  • Włączyć telewizor.